Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Automatyka i robotyka

Szczegóły
Kod EA-SI
Jednostka organizacyjna Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
Kierunek studiów Automatyka i robotyka
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 20
Czas trwania 3,5-letnie (7 semestrów)
Wymagany dokument
  • Dokumenty uprawniające do podjęcia studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

PREDYSPOZYCJE

Preferowane zdolności do przedmiotów ścisłych takich jak: matematyka, fizyka, elektrotechnika, teoria sterowania etc. Mile widziane są umiejętności twórcze ze szczególnym uwzględnieniem kreatywności technicznej.

JAKI PRZEDMIOT WARTO ZDAĆ NA MATURZE?

Język obcy nowożytny oraz dwa przedmioty spośród następujących: matematyka, informatyka, fizyka, chemia, język polski

KARIERA

Program kształcenia na kierunku Automatyka i robotyka jest zgodny z aktualnymi wymogami rynku pracy. Został skonstruowany tak, by po ukończeniu studiów absolwent Automatyki i Robotyki z łatwością mógł znaleźć pracę w gospodarce. Absolwent może być zatrudniony jako projektant układów i systemów sterowania bazujących na technice mikroprocesorowej i komputerowej dla  zróżnicowanych procesów  i  ciągów  technologicznych  w  różnych gałęziach przemysłu  i  działach  gospodarki,  a takie  jako specjalista  eksploatacji  układów i systemów sterowania, systemów pomiarowych oraz systemów informatycznych w różnych sektorach gospodarki.

Na studiach II stopnia oprócz kluczowych obszarów związanych bezpośrednio z automatyką i robotyką, program kształcenia pozwala studentowi zapoznać się z elementami ekonomii, zarządzania, socjologii i prawa, które kształtują umiejętności kierowania zespołami ludzkimi w jednostkach przemysłowych i projektowych oraz pośrednio wpływają na efektywność realizacji prac naukowo-badawczych.

PROGRAM ZAJĘĆ 

PEŁNE PLANY STUDIÓW DOSTĘPNE SĄ POD ADRESEM: https://weaii.po.edu.pl/automatyka-i-robotyka-program-studiow/

MIEJSCE ODBYWANIA WIĘKSZOŚCI ZAJĘĆ

Politechnika Opolska

45-758 Opole, ul. Prószkowska 76, II Kampus PO 

STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA

Studia I stopnia na kierunku automatyka i robotyka trwają 7 semestrów w trybie stacjonarnym (dziennym) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.

Absolwent w ramach przedmiotów specjalnościowych zdobywa wiedzę z zakresu metod programowania sterowników PLC, działania i obsługi mechanizmów wymiany danych w sieciach przemysłowych, pomiarów wielkości procesowych, podstaw automatyki, ciągłej oraz dyskretnej regulacji automatycznej, metod symulacji układów automatyki i robotyki, obsługi systemów komputerowego sterowania procesami produkcyjnymi, a także możliwości wykorzystania metod sztucznej inteligencji w zagadnieniach automatyki i robotyki. Swoją wiedzę znacząco rozszerza w obszarze przedmiotów kierunkowych ogólnotechnicznych, między innymi takich jak elektrotechnika, elektronika, energoelektronika, technika cyfrowa i mikroprocesorowa, przetworniki elektromechaniczne, metrologia oraz informatyka.

Absolwent posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy zawodowej związanej z projektowaniem, uruchamianiem oraz utrzymaniem systemów automatyki w różnych zastosowaniach przemysłowych i pozaprzemysłowych, a także systemów robotyki przemysłowej i usługowej.

Absolwent jest przygotowany do projektowania i budowy nowoczesnych systemów automatyki opartych na sterownikach PLC, rozproszonych systemów sterowania, systemów wizualizacji i archiwizacji SCADA, a także systemów sterowania stosowanych w robotyce. Swoje rozwiązania, w zakresie projektowania, opiera na zdobytej wiedzy teoretycznej z zakresu regulacji automatycznej, algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych oraz analizy sygnałów.

Pozyskaną wiedzę absolwent uzupełnia i weryfikuje w trakcie czterotygodniowych obowiązkowych praktyk zawodowych, odbywających się w zakładach przemysłowych.
Najważniejsze umiejętności absolwenta studiów pierwszego stopnia to:

  • umiejętność zastosowania w praktyce zdobytej wiedzy w zakresie automatyki i robotyki oraz umiejętność przeprowadzania potrzebnych badań wdrożeniowych,
  • umiejętność obiektywnej analizy zdarzeń i ich opisu z wykorzystaniem aparatu matematycznego stosowanego w automatyce i robotyce,
  • umiejętność doboru i wykorzystania narzędzi programistycznych pozwalających na obsługę urządzeń automatyki i robotyki,
  • umiejętność pracy w grupie i odpowiedzialność za realizowane w grupie zdania.

WARUNKI I TRYB REKRUTACJI

Informacje szczegółowe na stronie rekrutacji.