Kod | IZ-SI |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki |
Kierunek studiów | Zarządzanie i inżynieria produkcji |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 20 |
Czas trwania | 3,5-letnie (7 semestrów) |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
PREDYSPOZYCJE
Umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji i poszukiwania rozwiązań, otwartość na wiedzę interdyscyplinarną, chęć stałego doskonalenia się, umiejętność pracy w zespole, myślenie przyczynowo-skutkowe, komunikatywność, kreatywność, zainteresowania techniczne.
JAKI PRZEDMIOT WARTO ZDAĆ NA MATURZE?
Język obcy nowożytny oraz dwa przedmioty spośród następujących: wiedza o społeczeństwie, matematyka, informatyka, geografia, fizyka, język polski
KARIERA
We współczesnych przedsiębiorstwach istnieje duże zapotrzebowanie na wysokokwalifikowane kadry, gotowe podejmować nowe, złożone zadania, w szybko zmieniających się warunkach, skłonne przeobrażać przedsiębiorstwa i elastycznie dostosowywać je do ciągle pojawiających się nowych wyzwań na rynku wyrobów i usług. Przyszli inżynierowie produkcji opuszczający mury Politechniki Opolskiej mają ogromne możliwości rozwoju zawodowego i budowania ścieżek kariery. Dostępne są dla nich takie oferty pracy jak: inżynier produkcji, inżynier procesu, inżynier projektu, projektant procesów i systemów przemysłowych, inżynier ds. materiałowych, specjalista ds. lean, inżynier utrzymania ruchu, inżynier ds. systemów pomiarowych, technolog procesowy, inżynier sprzedaży, inżynier jakości, inżynier systemów wytwarzania, czy też inżynier przygotowania produkcji. Absolwenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji uzyskują również wiedzę niezbędną do inicjowania i prowadzenia własnej działalności w mikro i małych przedsiębiorstwach, a także do poszukiwania ciekawej pracy w jednostkach projektowych i doradczych, w ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz w instytucjach administracyjnych i samorządowych, szczególnie w zakresie wsparcia przedsiębiorczości i procesów innowacyjnych. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe w zakładach produkcyjno-usługowych, co stwarza dodatkową możliwość rozwoju oraz pozwala na nawiązanie współpracy z potencjalnymi pracodawcami.
PROGRAM ZAJĘĆ
W programie studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji podstawowy proces kształcenia koncentruje się wokół potrzeby zwiększania nacisku na kompetencje kluczowe oraz umiejętności o charakterze przekrojowym i interdyscyplinarnym. Obejmują one m.in.: analitykę i raportowanie danych, formułowanie i rozwiązywanie problemów związanych z zarządzaniem procesami produkcyjnymi za pomocą metod i technik inżynierskich wspomaganych systemami informatycznymi, zarządzanie kosztami oraz jakością produkcji, wdrażanie nowych sposobów pracy i technologii, zarządzanie kapitałem ludzkim, w tym również koordynowanie prac zespołów roboczych, a także promocję wykorzystania zdobytej wiedzy w zakresie myślenia przyczynowo-skutkowego, prawidłowej analizy i syntezy współczesnych zjawisk gospodarczych oraz prowadzenia merytorycznych dyskusji. Dzięki większej liczbie zajęć praktycznych i aktywnej współpracy z przemysłem sylwetka absolwenta kierunku doskonale wpasowuje się w potrzeby rynku pracy oraz aktualne trendy związane z transformacją cyfrową przedsiębiorstw.
STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA
Studia trwają 7 semestrów w trybie stacjonarnym (S) oraz niestacjonarnym (NS) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.
Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji (ZIP) stanowi nowoczesną i interdyscyplinarną formę kształcenia studentów. Absolwenci uzyskują kompetencje zarówno w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych, jak i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk o zarządzaniu i jakości. Program studiów pozwala na zdobycie zaawansowanej wiedzy inżynierskiej, co w połączeniu z kwalifikacjami menedżerskimi tworzy sylwetkę inżyniera przyszłości, szczególnie atrakcyjną na współczesnym rynku pracy. Wśród ogólnych treści kształcenia znajdują się m.in.: podstawy obliczeń inżynierskich, ekonomia, elementy prawa w biznesie, podstawy efektywnej komunikacji i zarządzania czasem, historia techniki oraz ekoinżynieria. Grupa treści kierunkowych obejmuje m.in.: podstawy zarządzania i finansów w przedsiębiorstwie, zarządzanie produkcją i usługami, inżynierię jakości, logistykę, materiały inżynierskie, procesy i techniki produkcyjne, podstawy projektowania inżynierskiego, systemy CAD, informatykę w inżynierii produkcji oraz elementy cyfryzacji przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Przemysłu 4.0.
Studenci otrzymują niezbędny pakiet wiedzy, podbudowany przykładami z praktyki przemysłowej, jak również umiejętności o zastosowaniach praktycznych. Służą temu laboratoria komputerowe (laboratorium inżynierii odwrotnej wraz z szybkim prototypowaniem, laboratorium modelowania i symulacji komputerowych, modułowy system produkcyjno-logistyczny FMS, robot 6-osiowy), wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oraz praktyki zawodowe. Oferowana koncepcja programu kształcenia ma za zadanie rozbudzać w studentach przedsiębiorczość i stymulować ich do podejmowania własnych inicjatyw. W programie studiów dominują zajęcia w małych grupach laboratoryjnych i projektowych, co oddaje warunki właściwe dla pracy specjalisty w interdyscyplinarnych zespołach zadaniowych. Szeroko wykorzystywana jest metoda learning by doing, umożliwiająca bezpośrednie wykonywanie czynności praktycznych przez studentów, jak również metody design thinking oraz project-based learning.
W ramach studiów pierwszego stopnia oferujemy do wyboru trzy specjalności:
- inżynieria procesów i systemów przemysłowych (S, NS),
- inżynieria zarządzania (S, NS),
- lean management (S, NS).
SPECJALNOŚĆ: INŻYNIERIA PROCESÓW I SYSTEMÓW PRZEMYSŁOWYCH
Praca inżyniera procesów i systemów przemysłowych wymaga przede wszystkim wiedzy technicznej, dotyczącej m.in.: przetwarzania danych inżynierskich, modelowania 3D rozwoju produktów, prototypowania cyfrowego, inżynierii odwrotnej i współbieżnej, symulacji procesów wytwarzania, technicznego przygotowania produkcji, projektowania procesów technologicznych oraz produkcyjnych, optymalizacji procesów wdrażania innowacyjnych rozwiązań technicznych w systemach wytwarzania, ale również kreatywności w celu rozwiązywania złożonych problemów inżynierskich. We współczesnej praktyce gospodarczej coraz bardziej docenia się umiejętność kojarzenia zagadnień z zakresu wyspecjalizowanych technologii i procesów przemysłowych, szczególnie istotnych dla rozwoju inteligentnych fabryk, z elementami zarządzania oraz przedsiębiorczości. Absolwenci specjalności cechują się znajomością metod i technik wpływających na poprawę efektywności procesów i systemów produkcyjnych, nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej, sposobów organizacji produkcji, systemów CAx, kultury technicznej załogi oraz działań zapewniających utrzymanie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku, dlatego cieszyć się będą uznaniem we wszelkiego rodzaju gałęziach przemysłu.
SPECJALNOŚĆ: INŻYNIERIA ZARZĄDZANIA
Inżynier zarządzania to wysoko wykwalifikowany specjalista potrafiący integrować wiedzę z zakresu zarządzania produkcją i usługami z dogłębnym zrozumieniem oczekiwań odbiorców oraz wymagań biznesowych wobec tworzonych współcześnie rozwiązań technicznych, który oprócz niezmiennie istotnych kompetencji inżynierskich, musi mieć świadomość wagi kompetencji miękkich. Inżynierów zarządzania cechuje myślenie strategiczne, nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów, zdolność budowania relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz wspieranie zmian wdrażanych poprzez nowe podejścia, inicjatywy, metody i technologie. Posiadają również umiejętności w obszarze zarządzania priorytetami, oceny ryzyka, analizy danych i podejmowania trafnych decyzji w złożonych problemach organizacyjnych oraz kompetencje w zakresie adaptacji planów, zachowań, strategii do potrzeb wynikających z ciągłej transformacji modeli biznesowych współczesnych przedsiębiorstw. Absolwent specjalności to jednocześnie twórca techniki, organizator produkcji, jak i skuteczny menedżer. Dla pracodawcy, któremu zależy na dostosowaniu do kształtu i wymogów współczesnego rynku, zatrudnienie jednego specjalisty w podwójnej roli – inżyniera i menedżera – jest na ogół korzystne, dlatego też absolwenci nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w przedsiębiorstwach wszystkich branż, szczególnie w obszarze zarządzania produkcją i usługami. Doskonale sprawdzą się także w zakresie zadań związanym z transferem technologii i innowacyjności, jak również działań B+R podejmowanych przez przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowe.
SPECJALNOŚĆ: LEAN MANAGEMENT
Specjalista ds. lean to inżynier przygotowany do pracy na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach skoncentrowanych na tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy wykorzystaniu minimalnych zasobów. Jego wiedza obejmuje m.in.: znajomość narzędzi szczupłego zarządzania, architekturę procesów, mapowanie strumienia wartości w procesie oraz zrozumienie perspektywy i potrzeb klienta w doskonaleniu procesów. Absolwent specjalności posiada pakiet umiejętności w zakresie szczupłego zarządzania i wykazuje predyspozycje do usuwania przyczyn marnotrawstwa i przekształcania silosów organizacyjnych w strumienie wartości. W tym celu posługuje się zaawansowanymi narzędziami informatycznymi pomocnymi w modelowaniu procesów, mapowaniu strumienia wartości, a także statystycznym sterowaniu procesem. Ponadto postawę inżyniera lean charakteryzuje myślenie procesowe i motywacja do pracy w zespole. Odpowiedzialne podejście do doskonalenia procesów w warunkach ciągłych zmian kształtuje unikatowe kompetencje inżyniera lean, atrakcyjnego na rynku pracy w obszarze produkcyjnym, usługowym i biznesowym, w szczególności w zakresie zarządzania jakością, doskonalenia procesów i redukcji kosztów. Oferta specjalności skierowania jest do: przyszłych pracowników ciągłego doskonalenia, liderów jakości, pracowników produkcji, pracowników działów jakości, specjalistów ds. zapewnienia jakości w produkcji i usługach, inżynierów ds. lean.
MIEJSCE REALIZACJI ZAJĘĆ
Opole, ul. Ozimska 75, ul. Mikołajczyka 5